Zdrojovykod

Kontrola hesel doménových uživatelů

Každý administrátor to zná. Uživatelé co používají stále stejné heslo i několik let a tím snižují bezpečnost v síti, protože základ je silné a dostatečně často měněné heslo. Jak ale jednodušše a rychle zjistit, kteří uživatelé v doméně naposledy změnili heslo a nebo ho nezměnili nikdy?

Jak na to?

V první řadě si musíme otevřít opět Powershell ISE pro napsání skriptu. Jako první krok bychom mohli začít kontrolovat, jestli jsou v doméně uživatelé co si nikdy nezměnili heslo. No pro nezkušeného uživatele Powershell možná neřešitelný úkol, ale ve své podstatě je to strašně primitivní. Příkazem Get-ADUser si vylistujeme uživatele v doméně a poté podobně jako v SQL vyselektujeme výsledek, tak aby zobrazoval co potřebujeme. Následně výsledek vypíšeme do TXT souboru.

Přečíst celé

Powershell generátor hesel

Delší dobu jsem používal generátor hesel v Keepass 2, ale docela mě zajímalo, jako Powershell "magora", jak lze takový generátor hesel udělat pomocí Powershellu. Nakonec jsem přišel na to, že jednodušší už to být snad ani nemůže. Od té doby jej používám přes makra.

Jak na to?

V první řadě otevřeme ISE editor Powershellu. Poté můžeme začít objevovat. Každý správný generátor hesel by měl nabízet, jak dlouhé heslo chceme vygenerovat. Proto abychom si mohli sami zadat délku generovaného hesla, tak použíjeme následující řádek:

$pwdleng = read-host "Delka hesla"

Co to dělá? Je to jednoduché, read-host nám vyvolá v konzoli pole, do kterého budeme moci zapsat číslo (délku hesla) a tento údaj zapíše do proměnné $pwdleng.

Přečíst celé

Kompilace Powershell skriptu

Pojďme si ukázat, jak lze zkompilovat vytvořený skript do EXE souboru. Dělá se to hlavně z toho důvodu, že se skryje zdrojový kod skriptu a navíc i typ jazyka ve kterém je skript napsaný. Nehledě na to, že většinou to i usnadní manipulaci v rámci GPO nebo nějakých automatizačních procesů.

Co k tomu potřebuji?

Nejlepší varianta je používat kompilátor, který je v ISE Steroids, ale bohužel ISE Steroids je placený a pro většinu firem a IT zaměstnanců moc drahý. Proto raději zvolím volně dostupnou variantu přes PS2EXE kompilátor, který používá Powershell skript pro samotnou kompilaci, což je takový "Inception".

Jak na to?

Přečíst celé

Powershell

Co to je?

Powershell je mocný nástroj od Microsoftu, který slouží pro automatizování úloh či usnadnění práce. Ovšem ne na každé verzi Windows funguje stejně. Na starších systémech jako je třeba Windows 7 nelze používat novější a mnohdy i velice užitečné funkce. Liší se i ve většině případů složitost psaní skriptů ve Windows 7 oproti Windows 8.1 a novější.

Výhoda používání v novějších systémech je třeba ta, že kód který by pro Windows 7 mohl zabrat klidně i 15 řádků, tak v novějších Windows je to mnohdy jen jeden příkaz. Taky se v novějších Windows vyskytují lepší utility, které Powershell využívá a tak lze pomocí skriptů udělat už téměř vše bez použití software třetích stran.

Přečíst celé
    Zpět nahoru

    Copyright © 2017
    Stránka je validní

    Vytvořil: Lukáš Zuzaňák | Články na webu jsou pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International License
    CZIN.eu | SEO Servis | JAHHO.cz |