Co to je?

Powershell je mocný nástroj od Microsoftu, který slouží pro automatizování úloh či usnadnění práce. Ovšem ne na každé verzi Windows funguje stejně. Na starších systémech jako je třeba Windows 7 nelze používat novější a mnohdy i velice užitečné funkce. Liší se i ve většině případů složitost psaní skriptů ve Windows 7 oproti Windows 8.1 a novější.

Výhoda používání v novějších systémech je třeba ta, že kód který by pro Windows 7 mohl zabrat klidně i 15 řádků, tak v novějších Windows je to mnohdy jen jeden příkaz. Taky se v novějších Windows vyskytují lepší utility, které Powershell využívá a tak lze pomocí skriptů udělat už téměř vše bez použití software třetích stran.

Upgrade na verzi 5.0

Pokud máme na PC s Windows 7 nebo 8 starou verzi Powershell (prímárně tam je verze 2.0), tak lze velmi snadno aktualizovat na verzi 5.0. Přibudou funkce samotného Powershell programu a změní se vzhled GUI, ale většina novinek (jako jsou už zmíněné utility/funkce) nelze na Windows 7 použít. Tyto funkce jsou součást Windows a Microsoft bohužel do Windows 7 nic dodělávat nebude, protože Windows 7 už nemá podporu.

Pro upgrade stačí nainstalovat nejdříve .Net FX 4.6.2 a poté balík Windows Management Framework 5.0. Tyto balíky lze instalovat na systémech Windows 7 až Windows 8.1 včetně Serverových verzí Windows Server 2008 a 2012.

Jak zjistím verzi?

Pokud nevíte jakou verzi Powershellu máte, tak stačí do konzole Powershell zadat příkaz $PSVersionTable.PSVersion